środa, 7 sierpnia 2013

NIECZYSTA GRA

Obserwując sagę Lewandowskiego i ostatnio Bale’a najbardziej wkurzają (pozwalam zakląć) dziennikarze, którzy ciągnęli i będą ciągnąć ten temat do 31 sierpnia, aż ich teorie i spekulacje zapadną w sen do następnego okienka transferowego.

Ile można czytać, że Lewandowski/Bale powiedzieli mamie/przyjacielowi/kuzynowi, że chcą odejść; ile razy można słyszeć, że Lewandowski/Bale naciskają na klub, że Lewandowski/Bale grożą strajkiem, że Lewandowski/Bale zarzucają kłamstwo władzom klubu... [1]

Jak obserwuję działanie mediów w tych dwóch najbardziej jaskrawych przypadkach (choć oczywiście rozlewa się ono na cały rynek transferowych plotek) to przypomina mi się schemat przygotowywania w czasach komunistycznych tekstów dla partyjnych działaczy, który jakiś nauczyciel przedstawił kiedyś na zajęciach. Kojarzycie, masa ustalonych i uporządkowanych regułek, które się kolejno łączyło i powstawał gotowy, nie nadający się do czytania i zrozumienia tekst, upstrzony masą hiperbolizowanych tez.

Podobna kakofonia panuje w przypadku transferów. Lewandowski/Bale/; blisko porozumienia/zdecydowany odejść/ jedną nogą w (moje ulubione)/naciska na transfer; do … (dopisz sobie obojętnie jaką nazwę wielkiego klubu w Europie). I tak w kółko, tysiące tekstów, które są niczym więcej jak zapchajdziurą portalu, czy strony w gazecie. Jednak widoczna działalność dziennikarzy jest napędzana biurowo-lunchową ruchliwością piłkarskich agentów.

Prawo Bosmana to przeżytek

Może ja za dużo czasu spędziłem przed FM-em, czy też Championship Managerem, albo nie za bardzo coś kumam. Tam jest opcja, że zawodnik chce sam zostać dopisany do listy transferowej to się dopisuje. I czekam. Aż przyjdzie klub, położy kwotę na stół i negocjujemy. Dogadamy się – gracz odchodzi; nie dogadamy się – gościu zostaje. Żadna wielka filozofia. Jeśli ma pół roku do końca kontraktu to może sobie rozmawiać z kim chce i odchodzić za ile chce.

Oczywiście, gra to rzeczywistość wirtualna; jednak panuje tam o wiele zdrowsza rywalizacja niż w „realu”. Dzisiaj Cezary Kucharski, agent Roberta Lewandowskiego, wchodzi do studia TVN24 i ogłasza, że Robert zagra na Allianz Arena. Pomijam fakt, że uczynił to w rozmowie z panem Jarosławem Kuźniarem, który z miejsca mógłby konkurować z Maciejem Kurzajewskim o Telekamerę w kategorii dziennikarz sportowy i w stacji stricte sportowej (Wiem, suchar)

Jeśli Lewandowski w 2010 roku podpisał 4 – letni kontrakt z Borussią Dortmund, który gwarantował mu określone wynagrodzenie, to obowiązkiem Lewandowskiego jest ten kontrakt wypełnić. Rozumiem, że chce odejść, jednak to klub, a nie on decyduje w tej sprawie. Nie ma on żadnej klauzuli, Borussia nie musi go sprzedawać koniecznie. Jeśli Bayern chce Lewego teraz; proszę bardzo, przecież adres BVB znają doskonale. Siadamy, negocjujemy, podpisujemy, albo nie. Nic do tego Kucharskiemu. Saga Lewego pokazuje, że to bardziej on z Kucharskim chcą Bayern niż Bayern Lewandowskiego. Ktoś powie, że to banalne i oczywiste. Skoro tak, to po co ta cała szopka (patrz pierwsza część tekstu)

Na pewno nie jest tak, że Borussia kurczowo trzyma się swoich zawodników. Odchodził Sahin do Realu, odchodził Kagawa do Manchesteru, odszedł teraz Gotze do Bayernu. Borussia jest w stanie się dogadać z każdym. To nie para Lewandowski/Kucharski rządzi losem piłkarza w 100 % do 30.06.2014, ale działacze Borussi. Zostały odwrócone pewne proporcje. Ale wiadomo, Kucharskiemu trafił się kontrakt życia i chciałby z niego wyskrobać jak najwięcej euro. Jednak sposób w jaki to robi, co najmniej budzi wątpliwości. Opowiadanie, że działacze okłamali, że coś obiecali i nie dotrzymali słowa… Trochę dziecinne. Lewandowski, poprzez Kucharskiego ma prawo rozmawiać z innymi klubami od 1 stycznia 2014. Nigdy wcześniej.

Lewandowskiego, przynajmniej kwotą, przebił jednak zdecydowanie Bale. 145 mln za parę, co prawda genialną, nóg walijskiego piłkarza. Co ciekawe, gdyby taka kwota padła byłby to piękny chichot historii. Wielkie futbolowe mocarstwa: Brazylia, Włochy, Hiszpania, Argentyna, Niemcy itp., a tego najdroższego zrodziła, piłkarsko mocno średnia, walijska ziemia.

Siła razy gwałt

Taką metodą w Madrycie chce umieścić swojego podopiecznego angielski agent Jonathan Barnett. Jak podpowiada Piotrek Dyga w swoim bardzo dobrym tekście „Kuszenie Garetha Bale’a”[2] to ten sam agent, który reprezentował Ashley Cole’a w rozmowach z Chelsea. Więc blisko 8 lat po tamtych wydarzeniach popełnia recydywę. Wtedy, za złamanie prawa Bosmana, został skazany prawomocnym wyrokiem; dziś futbolowy świat z zapartym tchem obserwuje czy uda mu się tą transakcję doprowadzić do końca.

Real jest w stanie sprowadzić Bale’a. Perez ma doświadczenie w negocjowaniu z Anglikami; sprowadzał Beckhama, Owena, Woodgate’a, Carvalho, Gravesena, Cristiano, Xabiego Alonso, Arbeloę (wybaczcie brak chronologii). Daniel Levy [3]prędzej i później ugnie się pod „żądaniami” Realu i Barnetta. Tylko, że wojna o Bale’a jest coraz bardziej brudna. Ostatnio wybuchła afera, którą rozpętała madrycka „Marca”, wkładając w usta Bale’a słowa, które wypowiedział rok temu Modric o tym, że Walijczyk miał obiecane odejście z White Hart Line, jeśli nie będzie Ligi Mistrzów. [4]Bale czytając gazety dowiaduje się ile jest wart, co powiedział, z jakim numerem będzie grał w Realu, gdzie będzie mieszkał, ile zarabiał. Cały świat chce tego transferu, oczywiście poza Kogutami z WHL. Ale czy tak naprawdę chce go Bale?

Koło dużych pieniędzy zawsze coś śmierdzi. Transfery Bale’a i Lewandowskiego w jakimś sensie muszą przywoływać czasy niewolnictwa, gdy jeden właściciel niewolnika próbował wcisnąć swojego podopiecznego jakiemuś bogatemu rzymskiemu konsulowi. Tylko współcześni niewolnicy – piłkarze mają kilku „właścicieli”: prezes klubu, agent, nierzadko kibice. Najgorsze jest jednak to, że pogoń za pieniądzem i sensacją wypiera prawo. Transfery były w futbolu i będą, jednak to co się dzieje z operacjami transferówBale’a i Lewandowskiego to nic więcej niż medialno – spekulacyjna papka, która ma na celu wywoływanie presji względem klubów i zawodników, i którą musimy przetrawić w okresie, gdy sezony w najważniejszych ligach świata nie ruszyły.

Epilog

Piłka idzie w złą stronę. Wyrastają budowane w chwilę, siłą zagranicznych kapitałów kluby –zabawki, których daty ważności są chybotliwe. Jasne, istnieje prawo wolnego rynku. Ja mam prawo się z tym nie zgadzać. Świat futbolu robi się coraz bardziej nieczysty, bezkompromisowy. Emocje zaczyna się czerpać nie z tego, kto jak gra; lecz kto ile za kogo zapłacił. Lecz widocznie taka jest kolej rzeczy.

PS. Cristiano Ronaldo, 17 mln. euro za sezon. Przepraszam niewolników.
PS II. 145 milionów euro. Która Hiszpania jest w kryzysie ?


http://panstwomiasto.pl/wp-content/uploads/2013/05/euro-coins-and-banknotes.jpg


[1] Trzeba jednak oddać Walijczykowi, że ten w odróżnieniu do Polaka siedzi cicho, co zresztą też jest wymowne. A dla mediów, to i tak bez znaczenia.
[2] http://krotkapilka.pl/artykul,kuszenie_garetha_balea,1020
[3] Dla niewtajemniczonych, prezes Tottenhamu. Dobre masz przeczucie czytelniku, jest on pochodzenia żydowskiego, co  w ekonomicznym kontekście tematu nie jest bez znaczenia
[4] https://pbs.twimg.com/media/BQLq9gDCAAEnXHO.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz